Dinde korku olmalı mı? Allah korkusu mu yoksa Allah sevgisi mi? Allah korkusu ve tövbe  etmek, Allah’tan neden korkmalıyız? Allah’ı neden sevmeliyiz? Allah daha çok korkmak mı gerek yoksa sevmek mi?

Içimizdeki Allah korkusunu nasıl farkedebiliriz? Allah korkusu bizleri dinden uzaklaştırır mı? Allah’ı sevmek dinide sevdirir mi? Allah korkusunun manevi hayatımıza etkileri nelerdir? Yaratılanı yaratan için sevmek bize ne kazandırır? Manevi aşk nedir?

Allah katında tek din İslam ‘dır. Ancak herkes Müslüman fakat farza, Allah’ın emrine tam anlamıyla uyan ne kadar kul var ? Ve unutmayın ki bu yol sevgi ile olmalı. Sevgi ile olan her şey daha kutsaldır, daha çok huşu getirir. Yaptığımız ibadetleri amelleri sevgiyle yaparsak bu bize daha çok şey katar Rabbimizin rızasını almak için onun sevgisine merhametine cennetine layık olabilmek için yapıyoruz amellerimizi ibadetlerimizi bunun için yaptığımız şeyleri samimiyet ve sevgi ile yapmalıyız. Ve en kutsal yolculuk insanın kendi içine, evine olan yolculuğudur. Orada yaradan vardır. Senin derinliğinde yaradan vardır. Senin ruhunda Allah’ın ruhundan bir parça vardır, o yüzden din içeridedir.

Din senin içselliğinde, din senin güzelliğindedir, din senin sevgindedir.  Sen sevgi ile doluysan cennetle kucaklaşırsın. Bu yüzeysel bir mesele değil, derinsel bir hissediştir.

Dinde korku olmalı mıdır? Bu çok ince bir ayrımdır. Allah’tan korkmak insanlara farklı yansıtıldı. Allah’ın gazabından kafirler korksun, Allah’ın gazabından müşrikler korksun. Allah’ın gazabından kul hakkı yiyenler korksun. Ancak sen neden korkacaksın?

Şayet iyi bir insan isen, kalp kırmaktan korkuyorsan, merhametli isen neden korkacaksın? Bir de Allah’ın emirlerini yerine getiriyorsan…. Ne mutlu sana… varsa hatan çok tövbe et Rabbimiz Rahmandir, affı çok sever.

Allah Korkusu ve Allah Sevgisi

Allah korkusu ve Allah sevgisi birazda pedagojik bir baskı ile bize yanlış öğretildi. Ta çocukluğumuzdan bize, ” Taş olacaksın, Allah seni yakacak, çarpılacaksın, cehennemde kızgın ateşlerde yanacaksın” diye dayatılarak korku yerleştirildi. İnsanlar bu sefer Allah’a yakın olmak yerine uzaklaşmaya başladılar. Bu dengeyi kuramadılar. Oysa Allah bizi affetmenin bağışlanmanın kendi rahmetinin sonsuz olduğunu nasıl da anlatıyor bize siz isteyin ben vereyim diyor.

Zaten insanların çoğu sevap için Allah’a yaklaşmakta o zaman nerede kaldı Aşk?

İnsanları izle, onlar korktukları zaman Allah’a sığınıyorlar yahut onlar hasta olduklarında ellerini Rabbimize açarak şifa bekliyorlar. Onlar namaz kılıyor fakat çoğu insan namazı korkudan kılmakta, onlar cehennem korkusu yüzünden namaz kılmakta. Şimdi korku varsa namazı nasıl hissedeceksin? Korku varsa Allah’ı nasil hissedebilirsin? Ben sevgiden yanayım, ben namazın sevgi ile kılınmasından yanayım. Sevdiğim bir hikaye yi paylaşmak isterim:

Adamın biri elinde büyük bir bıçakla camiye dalar ve sorar:

“Aranızda Müslüman olan var mı?”

Korkudan kimse bir şey diyemez. Birazdan yaşlı bir adam ayağa kalkar:

“Ben Müslümanım der.”

Bıçaklı adamla yaşlı adam camiden çıkarlar. Adam dışarı da ki inek sürüsünü gösterip:

“Amca ,şunları kurban edeceğim de ben beceremem yardım eder misin?”der.

Yaşlı adam bayağı hayvanı kestikten sonra ‘ben yoruldum başka birini bul’ der.

Adam bu sefer kanlı bıçakla yine camiye girer ve sorar:

“Aranızda başka Müslüman var mı?” Az önceki adamı doğradığını düşünen cemaat çok korkar ve herkes aynı anda imama bakar, imam:

“Ne bakıyorsunuz öyle? İki rekat namaz kıldık diye hemen Müslüman mı olduk!”

Korku böyledir , o insanı hemen sapıtır. Korkarsan yüzeyde yaşarsın ve senin ibadetin zihinde kalır, hissedemezsin.

Şayet seversen o senin içine işler, namaz senin içine işler, derinselliğinde sevgi ile beslenir ve sevgi ile yayılırlar.

Ve benim yolum sevgi yoludur, aşk yoludur, olahi olan budur. Sevginin olduğu yerde yaradan vardır, çünkü o veddüdür bunu asla unutma!

Allah Korkusu ve Tövbe

Allah sen ne olursan ol nasıl biri olursan ol sen tevbe edince ona yaklaşınca senin içine huzur verir sıkıntılarını giderir yaptığın yanlışın günahın farkında olup tevbe etmeli Allaha daha çok yakınlaşmalı onun hoşuna gidecek davranışlar da bulunmalı yaptığımız günah veya yanlışları bir daha yapmamaya özen göstermeliyiz. Tevbemizde ne kadar samimi olursak Allah ile olan bağımız da kuvvetlenir kötü şeyler yapmak bizi ondan uzaklaştırır şeytan bizi bir kötü işle muhatap eder sonra bakar senin imanın sevgin ne kadar güçlüyse o kötü işi yapmazsın ama senin imanın zayıfsa hemen düşersin düştüğün zaman da hemen ayağı kalkmayı bilmelisin.

Allah tan korku ileri seviyede olmamalı ama kararında bir korku olmalı o da şu şekilde. Yapacağın bir işi bunu sonucunu düşünerek yapmalıyız. Ben bu işi neden yapıyorum bana ne gibi zararları var  ne gibi sonuçları olur Allah benim bu yaptığım işi sevecek mi hoşuna gidecek mi  insanlari etkileyen bir şey mi ya da bana ne kadar zarari veya faydası olacak böyle ince düşünüp hareket edersek dünya daha güzel bir yer olmaz mı Allah hep bizim iyiliğimizi bizim rahat bir yaşam sürmemiz için bize bazı kurallar sunmuş hayatımıza Allahin bize koyduğu kurallar ile devam edebilsek belki dünya daha iyi bir yer olurdu.

Ama insanlar herseyin kolayına kaçıyor sevmek yaklaşmak yerine korkup kaçmayı tercih ediyorlar.  Korku din de bizi Allah tan uzaklaştıracak kadar olmamalı. Sadece ondan utanndığımız  için  bize zarar vereceğini bildiğimiz için korkmalıyız Allah hiç bir zaman bizim kotlugumuzu istemez insanlara bu yüzden cennet cehennem vermiştir. İnsanları imtihan etmek için doğru yola iletmek için her şey insanoğlu içindir. Allah tan korkmayi değil ona sevgi ile bağlanıp iyi günümüzde de kötü günümüzde de ona dua etmeli ona yakınlaştıracak işler de bulunmayı tercih etmeliyiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here