Aşkta Mutluluğun Sırları

Her aşk mutluluk getirir mi? Bazı aşklar neden mutsuz ediyor? Aşkta mutlu olabilmek ve mutlu etmek için neler yapabiliriz? Aşk mı daha önemli sevgi mi? Aşkta saygının önemi, Güven olmadan aşk olur mu? Aşkta güvenin önemi? Aşk hayatınızda empatinin önemi? Önyargılarınızdan kurtularak mutlu olmak mümkün. Mutsuzluğa giden yolda eleştiri ve suçlama, Kültür farkı aşkta motivasyonu bozar mı?

Tabiki bütün aşklar çok büyük heyecan ve mutluluk duyarak başlar ama aşkların çok azı mutlu devam eder ve çok daha azı evlilikle sonuçlanır. Aşkla sonuçlansa bile yapılan evliliklerinde birçoğu boşanma ile sonuçlanıyor. Sonuç olarak çok az insan hayat boyu mutlu olabildiği bir aşk yaşama şansı buluyor. Buna şans diyoruz çünkü gerçekten hayat boyu mutlu olabileceğiniz bir ilişkiniz varsa kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Yaşadığınız aşkın size mutluluk getirip getirmeyeceğini belirleyecek olan yine sizin davranışlarınız olacaktır. Büyük heyecan ve mutlulukla başlayan aşkları mutsuz ve sıkıcı hale getiren nedenleri sizler için birkaç başlık altında toplamaya çalıştık.

Aşkta Mutsuzluğun Nedenleri

Genel olarak tüm dünyada aşk insana mutluluk vermelidir diye biliniyor. Peki aşk insanlara gerçekten mutluluk veren bir duygu mudur? Aslına bakılırsa bu herkes için değişkenlik gösteren bir durumdur çünkü kimileri aşkta gerçekten mutluluğu bulurken kimileri aşk yüzünden sürekli mutsuz ve huzursuz haldedir. Burada birçok etken vardır doğru kişiyi bulmak, aradaki iletişim ve uyum, bireylerin kültür ve sosyal farklılıkları, güven bunların birçoğu aşkta mutlu olmanın sırlarından biridir aşk güzel bir duygudur ama yapılan yanlışlar ve hatalar sebebi ile aşkta mutluluğu arayan kişiler bir anda büyük bir hüsrana uğrayabilir.

Kişiler aradaki dengeyi ve uyumu iyi kuramadıklarından genelde hep aşkı suçlarlar. Aşkta mutlu olmanın en büyük sırrı sevgidir. Kişiler birbirlerine her zaman büyük bir sevgi ile bakmalı ve aralarındaki bağı her zaman korumalılardır. Birbirinize karşı bazen daha hassas ve daha çok sevgi göstermeniz gereken dönemler olabilir birbirinizden bu sevgiyi esirgememeli sevginizi göstermek için geç kalmamalısınız. Bir diğer unsur ise aşkta mutlu olmak için yine tabiki aradaki saygıyı daima korumak gerekir birbirinize olan saygıyı yitirmek bireyler arasında çatışmalara neden olmakta ve bu da ilişkiyi sarsmaktadır.

Karşılıklı Sevgi ve Saygı

Bireyler daima birbirlerinin kararlarına saygı duymalı ve rahatsız olduğu konularda bunu nazik bir dille dile getirmeli ve birbirlerini kırmadan sorunları çözmelidirler. Aşkta mutlu olmanın bir diğer sırrı ise sabırlı olmak eğer gerçekten aşık olduğunuzu düşünüyorsanız bu karşınızdaki kişiye hemen belli etmeyin biraz sabırlı olun çünkü aşk sabır işidir zamanla kendini gösterecektir. Ayrıca ilişki başladıktan sonra da yine sabırlı davranmanız gerekecektir. Her ilişkide olduğu gibi zaman zaman tartışmalar yaşayabilir ve birbirinize kızabilirsiniz ama bunu sabırlı olarak çözmek daha mantıklıdır. Çünkü hızlıca vereceğiniz tepkiler ilerde geri dönüşü olmayan sorunlar ortaya çıkarabilir. Karşınızdaki kişinin yaptığı hataları tartışarak değil de ona karşı biraz daha sabırlı olup sorunları ortadan kaldırmak için yeni çözümler atayabilirsiniz. Sabırlı olduğunuz sürece ilişkiniz içinde çatışmalar yaşanmayacak ve aslına bakılırsa aşkta mutluluğun sırlarından birini bulmuş olacaksınız.

Aşkta mutluluğun bir diğer sırrı ise ona güvenmektir şüphe insanı yer bitirir hem sizi hemde karşınızdaki insanı düşünerek ona güvenmeyi öğrenmelisiniz. Eğer ortada güveni sarsacak bir durum varsa bunu karşınızdaki kişiyle paylaşmalı ve bu konuya bir çözüm getirmelisiniz aksi takdirde güvensizlik hem sizi hemde karşınızdaki kişiyi üzecek ve mutlu bir ilişkiyi de bir yandan sarsacaktır. Birbirinize karşı güvensiz olmanız mutlu bir birliktelik yaşamanıza engeldir. Ayrıca aşkta mutlu olmak istiyorsanız onu kendiniz gibi sevmelisiniz nasıl ki kendi kararlarınızda kendinizi haklı görüyorsanız empati kurarak karşınızdaki insanın kararlarında da onu incitmemeli,anlamaya çalışmalısınız. Onu sevdiğinizi ve değer verdiğinizi göstermelisiniz. Onu koşulsuz sevmeli kendinizden bir parça olarak girmelisiniz.

Ayrıca aşkta mutluluğun bir diğer sırrı ise karşınızdaki kişiyi değiştirmeye çalışmayın unutmayın onun o davranışlarını bilerek ona aşık oldunuz onu değiştirmeye çalışmak aranızda yeni sorunlar yaratabilir bu yüzden onu olduğu gibi sevmeli ve bunu ona hissettirmelisiniz. Bir diğer unsur ise kendinizi olduğunuz gibi gösterin insan Kendi gibi davrandığı zaman mutludur ilişkinin en başında kendiniz gibi olun ve karşınızdaki insanın sizi boyle sevmesini sağlayın. Başkası gibi davranırsanız belli bir süre sonra kendiniz gibi davranacaksınızdır ve bu da karşınızdaki kişi ile aranızda yeni sorunlar ortaya çıkaracaktır. Her zaman kendiniz gibi olmanız sizi ve karşınızdaki partneri daha mutlu edecektir.

Askta Eleştiri ve Yargılama

Aşkta mutluluğun sırlarından biri ise ön yargılarınızı yıkmaktır. Kişilere dışarıdan bakarak onun nasıl biri olduğunu anlayamazsınız. Onu yakından tanımaya çalışın ve gerçekleri daha yakından görün. Böylelikle gerçek aşkı bulabilir ve mutluluğun sırlarından birini daha bulmuş olabilirsiniz. Ayrıca partnerinizi eleştirmek ve onu suçlamak da mutluluğunuza engel olacaktır. Aranızda sorunlar yaşadığınızda onu suçladığınız ve eleştirdiğiniz zaman ilişkilerin sonu büyük bir hüsranla sonuçlanıyor. Bazen sorunlar yaşandığında bunu hemen konuşmak yerine biraz zamana bırakmak daha iyi olacaktır böylelikle aranızda tartışmalar yaşanmayacak ve birbirinizi suçlamayacaksınızdır.

Küçük Sürprizler  Aşkı Canlı Tutar

Birbirinize bazen küçük sürpriz yaparak da aşkta mutluluğu yakalayabilirsiniz. Hem kendinizin hem karşınızdaki kişiyi mutlu etmek için bazen onu şaşırtarak küçük sürprizler yapmak aranızdaki sevgiyi daha da güçlendirebilir. Bazende yaşanan sorunlar ile bireyler aralarındaki iletişimi koparmaktadır bu da mutluluklarına engel olmaktadır. Bu yüzden aradaki iletişimi koparmak yerine birbirlerini dinlemeli ve anlamaya çalışmalısınız.

İlişkilerde bazen de kültürel ve sosyal farklılıklar başlarda bir sorun olmada da daha sonraları kişilerin aşkta mutluluğu kaybetmelerine neden olmaktadır. Nasıl ki başta partnerinizin bu farklılıkları sizi rahatsız etmediyse ve buna saygı duymuşsanız aynısını ilişkiniz veya evliliğiniz devam ederken de yapmalısınız. Aşkta mutlu olmak için daha birçok etken vardır ama bunların en önemlisi sevgidir unutmayın sevgiyle herşeyi çizebilirsiniz. Mutlu olmak istiyorsanız doğru kararlar almalı ve ikinizin de mutluluğunu düşünmelisiniz. Aşk güzel şeydir doğru kişide doğru duyguları bulduğunuz zaman.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*