Corona aşısı orucu bozar mı? Corona aşısının besleyici özelliği var mı? Corona aşısı oruca zarar verir mi? Aşılar orucu bozar mı? Corona aşısı yaptıran kişinin orucu kaza etmesi gerekir mi?

İslam dini ve müslümanların hiç şüphesiz en önemli ibadetlerinden biride Oruç’tur. Oruç ve Ramazan ayının müslümanlar açısından önemi büyüktür. Oruç ibadetinin bu öneminden dolayı müslümanlar orucu bozan ve bozmayan şeyler konusunda skn derece hassas davranmaktadır. Bu nedenlede orucu bozan ve bozmayan şeylerle ilgili birçok soru zihinleri meşgul etmektedir. Oruç diğer ibadetlere göre biraz daha meşakkatli bir ibadet olduğu ve birçok kişinin fiziksel olarak zorlanması ve zorluklar içerisinde tutulan orucunda sıhhatli olması için insanlar titiz davranmaktadır. Bu nedenlede birçok soru akla gelebilir. Burada oruçla ilgili zihinleri meşgul eden bazı soruları cevaplandırmaya çalışacağız.!

Her şeyden önce bütün ibadetlerde olduğu gibi her yıl Ramazan ayında tuttuğumuz Oruç ibadetininde geçerli olması için bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Ancak bu şartlar tam olarak yerine getirildiğinde Oruç bir ibadet olarak yerine getirilmiş olur. Bir orucun geçerli yani sahih olabilmesi için öncelikle oruç tutacak olan kişinin niyet etmesi gerekir. Oruç tutmaya niyet eden kişinin orucu bozacak olan şeylerden kaçınması gerekir. İftar vaktine kadar bu yasaklardan uzak duran kimse orucu tutmuş olur. Niyet sadece farz olan oruç için değil vacip ve nafile olan oruç içinde aynı geçerlidir. Yarıca farz olan ramazan orucunu bozan herşey diğer vacip ve nafile orucuda bozar. Ancak niyetin ne zaman yapılması gerektiği konusunda mezhepler arasında farklı görüşler sözkonusudur. Niyetin dil ile söylenmesi şart değildir, oruç tutacak kişinin kalbinden geçirmiş olması yeterlidir fakat dil ile söylenmeside mendup olarak kabul edilmiştir. 

Niyet ederek oruç tutmaya başlayan kişinin orucunu tamamlaması için dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Normal bir günde yapmasında herhangi bir sıkıntı olmayan davranışları kendisine yasak etmesi ile oruç tutan kişinin dikkat etmesi gereken şeyler vardır. Burada bunların hepsine değinemesekte,  bazılarını sizler için paylaşacağız.

En kısa ve net bir şekilde ifade edecek olursak, ” yemek, içmek ve cinsel ilişki ” orucu bozar.Ancak burada dikkat etmemiz gereken ve üzeride uzun inceleme ve araştırmalar yapılması gereken şey hangi davranışların yeme,içme ve cinsel davranışa gireceği ve hangilerinin ise bu kapsama dahil edilemeyeceği konusu olmuştur.

COVİD AŞISI ORUCU BOZAR MI?

İster tedavi amacı ile olsun isterse farklı herhangi bir sebepten olsun, ağızdan alınan kapsül şeklinde hap, sıvı haldeki şuruplar direk olarak mideye gittiği ve doyurucu özelliği olduğu için orucu bozar. Bunda herhangi bir şüphe ve tereddüt olmaksızın üzerinde görüş birliği vardır. Burada önemli olan kişinin o hapı içtiği zaman doymuş olması değil, içilen maddenin doyurucu özelliği olup olmamasıdır.

Üzerinde ihtilaf olan konuların basında ise, kulağa damlatılan damlalar, göze damlatılan damlalar ve buruna sıkılan damla veya spreylerin orucu bozmayacağı hakkında ise farklı görüşler ileri sürülmüştür. Ancak daha sonra kolak ve gözün mide ile doğrudan bir bağlantısının olmaması nedeniyle tereddüt etmeye mahal olmadığı ancak burun için durumun biraz farklı olduğu görülmektedir. Çünkü burunun yemek borusu yani mideye bir bağlantısı  sözkonusudur ve burundan alınacak bir maddenin mideye ulaşma ihtimali vardır. Burada dikkat edilmesi gereken tedavi amaçlı olarak burundan alınan ilacın yemek borusuna kaçmayacak kadar az olması ve ilacın nevi itibari ile vücut direncini artırıcı özelliği olmamasıdır. Kısa ve net ifade edecek olursak doğal olmayan yollardan vücuda giren ve besleyici özelliği olan herşey orucu bozar.

Hepimizin malumu olduğu üzere corona virüsü tüm dünyaya yayılarak her geçen gün binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Tıbbı olarak insanoğlu bu salgına karşı çareler aramaya başladığı bir dönemde hepimizin en çok merak ettiği konulardan biride bu virüse  karşı geliştirilmiş olan aşıları yaptırmanın orucu bozup bozmayacağı olmuştur.

Bu konuda şunu belirtmek gerekir ki, fıkıh alimleri arasında farklı görüşler olsa da fetvaya esas olan, deri altına veya damara enjekte edilen ve tedavi amaçlı yapılan bu iğneler vücudun oruca karşı olan direncini artıracak ve besleyici özelliği varsa orucu bozar. Örneğin serum kesin olarak orucu bozar çünkü besleyici özelliği vardır. Fakat corona virüs aşısının besleyici ve vücudun açlığa karşı olan direncini artırıcı bir özelliği olmadığı için orucu bozması sözkonusu değildir. Ancak burada yinede ihtiyatlı davranarak eğer imkan varsa  iftardan sonra bu aşıları yaptırmak daha isabetli olacaktır. Dolayısı ile oruç bozulmadığı için kaza veya kefaretede gerek yoktur.

Elbette ki en doğrusunu Allah Teâla bilir.!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here