Hacamat nedir? Faydaları nelerdir? Hacamat kimlere yapılır? Hacamatın zararı var mı? Hacamat dinen caiz midir? Peygamberimiz hacamat yaptırdı mı? Hacamat ile iligili hadis-i şerifler nelerdir? şimdi bunların cevaplarını öğrenelim..

Hiç şüphesiz insanoğlunun sahip olduğu en büyük zenginliklerden biride sağlıktır. İnsanlar sağlıklarını korumak için yüzyıllardır çaba harcamakta bunun için klinik tedavi yanısıra alternatif çarelerde aramaktadır. Hatta devletler dahi bütçelerinin büyük kısmını sağlık harcamalarına ve alt yapılarına ayırmaktadır. İnsanların sağlıklarını korumak adına başvurduğu çarelerden biri de hacamat olmuştur.

Hacamat toplulumuzda yaygın olmasa da binlerce yıl geçmişe sahip bir yardımcı tedavi yöntemidir. hacamat sadece doğu toplumlarına ait bir yöntem değildir.Çin,Kore,ABD ve Almanya gibi birçok farklı coğrafyalara ait ülkelerde uygulanan bir yöntemdir.Toplumumuzda ise çok eski bir geçmişe sahip olmakla birlikte son yıllarda daha çok uygulama alanı bulmaktadır.

Hacamat son zamanlarda en çok tıklanan link haline geldi. Çünkü insanlar yıllardır ilaçlarla daha çok yıpranıp çöküyor. Çoğu zaman en küçük rahatsızlıklarımızda dahi ilaç kullanımına başvurmamız vücudumuzu negatif yönde etkilemektedir. Bazen bir ağrıdan kurtulmak adına uzun vadede kullandığımız ilaçlar daha ciddi sorunlara neden olabilmektedir. hacamat birincil dereceden bir tedavi yöntemi olmasa dahi basit rahatsızlıkları tedavi etmenin yanında, birçok ciddi hastalığın tedavisi içinde alternatif yöntem olarak uygulanmaktadır.

HACAMAT NASIL YAPILIR ?

Hacamat uygulaması her geçen gün artmakla birlikte, günümüzde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı hastanelerde de alternatif tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır. Ancak bilinmelidir ki hacamat başlı başına bir tedavi yöntemi niteliğinde değildir. Hastalıkların tedavisinde destekleyici tedavi olarak uygulayabilir.

Hacamat ” deri yüzeyinin jilet ya da neşter ile çizilerek vakum yardımı ile derinin altında birikmiş bulunan kirli kanın vakumlanmasıdır.”

Hacamat toksinlerin ve pıhtılaşmayı tetikleyen faktörleri hazır gıdalar , alınan ilaçlar, hazır asitli içecekler, metobolize olmayan atılmayan katranları hormonlu gıdaların sindirilip atılmayan kısımlar pıhtılar kanın sıkışıp daraldığı yer olan kılcal damarlarda birikir. Bunlarda sürekli uyku halsizlik hep bir hasta modu ağrılı sancılı bir vücut, psikolojik bozukluklar meydana gelir.

HACAMATIN FAYDALARDI NELERDİR?

Hacamatla bu dolaşımı yavaşlatan bu saydığımız maddeler atılır tıkanıklar açılır. Bütün organlar rahat kanlanır organlar daha iyi bir şekilde çalışır. Böylece tüm vücut rahatlar.

Metobolizmayı düzenler. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Hacamat yaptıranlar daha az hastalığa yakalanır. Çünkü vucutta pis kan birikmez. Daha dinç bir vücutta görünüme sahip olur.

Akciger tarafından yeterince temizlenmeyen kan koyulaşır ince ve küçük damarları tıkamaya başlamış olur. İşte hacamat yapılınca organlar daha aktif daha düzenli çalışmaya başlar.

Tansiyon, şeker hastalığı, bel fıtığı, boyun fıtığı migren, psikolojik hastalıklar, stres, sinir gerginlik, düşük yaşam enerjisi, sürekli uyku hali, saç dökülmesi, saç uzamaması, sürekli baş ağrısı, göz saglığı sorunları, böbrek ve akciğer yetmezliği, beyinle ilgili bütün hastalıklara faydalıdır. İlaç gibi hiç bir yan etkisi yoktur.

Hacamat yaptıran kişiler daha sağlıklı düşünür beyin fonksiyonu daha iyi ve hızlı çalışır.

Beyindeki loblar daha iyi ve dengeli çalışır.

Çocuklarda ve gençlerde ergenlik dönemlerini daha sağlıklı daha rahat huzurlu geçirmesine neden olur.

Hacamat yaptırmaya başlar başlamaz beyindeki bütün ağrıları kesmeye başlayan endorfin salgılamaya başlar ağrılar diner daha sağlıklı ve dinç görünmeye başlar.

Depresyonla ilgili bütün sorunları uykusuzluk halsizlik ve ilaca bağımlılıktan hacamat sayesinde kurtulur, ilaca maruz kalmaz.

Ağrı eşiği yani ufacık bir ayak vurmasından dolayı saatlerce ağrı çeken bir safra kesesi ameliyatından on gün ayağa kalkamayan sürekli ağrı çeken insanlar için hacamat çok iyi gelmeye başlar.

Hastalıklara karsı daha dirençli ve kalkan görevi gören bağışıklık sistemi devreye girer.Bilindiği üzere insan vücudunu hastalıklara karşı koruyan, vücudumuzun savunma mekanizması metabolimamızdır. Hacamatın metabolizmayı güçlendirmesi daha hastalığa yakalanmadan koruma sağlayan bir yöntemdir.

Düzenli hacamat yaptıran kişi kolay kolay girip soğuk algınlığı yaşamaz.

Aşırı kilo alımlarında hormon tedavisinde oldukça etkilidir. Paketli hazır gıdalar, işlenmiş besinler, salam, sosis, sucuk gibi kola ile cips Fast food gibi yiyeceklerin vücuttan atılmayan kısımları hacamat ile temizler.Böylece yanlış ve düzensiz beslenmenin vücuda verdiği zarar minimum seviyeye indirilmiş olur.

Kansızlık, demir eksikliği, sodyuma ve potasyum eksikliği, magnezyum eksikliği, kas ağrısı, kemik erimesi, tansiyon düşüklüğü olan kişilerde baş dönmesi dikkat eksikliği zihinsel bozukluklara çok iyi gelmiştir.

Steril bir şekilde yapılmazsa enfeksiyon hastalıkları, hepatit B, HCV, HIV gibi tedavisi güç hastalıklar bulaşabilir. İyi olayım derken daha beter olursunuz.

Çocuklarda, yaşlılarda, hamilelere, kas hastalarında, kanser hastalarına, hacamat yapılması uygun değildir.

Hacamat Peygamber efendimiz (sav)’in de yaptırdığı tedavi yöntemlerindendir. Hadis-i şerif’lerde hacamatın Perşembe günü yaptırılması tavsiye edilmiştir. Çarşamba, cuma,cumartesi ve pazar günleri ise hacamat yaptırmak tavsiye edilmemiştir.

Peygamber efendimiz (sav) bir hadis-i şerifte “Sizin için tedavi olduğunuz herhangi bir şeyde hayır varsa, o hacamattır. ” buyurmaktadır.

Abdullah bin Abbas’tan rivayet edilen bir hadis-i şerifte, Miraç gecesinde bir grup meleğin Peygamber Efendimiz’e gelerek “Ey Muhammed! Ümmetine hacamatı emret ” dedikleri rivayet edilmiştir.

Bir başka hadis-i şerifte ise Efendimiz (sav) “Hacamat yetmiş hastalığa şifadır ” buyurmuştur.

Bir diğer hadis-i şerifte ise ” Şifa üç şeydedir, bal şerbeti, kan aldırmak ve dağlamaktır. Ancak ümmetimi dağlamaktan men ediyorum ” buyrulmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here