İslamda cinsel hayat nasıldır? Bir kimseye şehvetle bakmak haram mı? Nikah düşen bir kimse ile aynı ortamda bulunmak haram mı? Flört etmek caiz mi? Zina etmenin hükmü nedir? Avret yerlerinin görünmesi haram mı? Adet ve lohusalık günlerinde cinsel ilişki haram mı? Mazereti olmaksızın kocasının cinsel isteklerine karşı çıkan kadının durumu ve İslam’da cinsel hayatla ilgili tüm merak ettikleriniz..

İnsan yaratılmış itibari ile en mükemmel varlık olmanın yanında insan iki unsurdan oluşan bir varlıktır. İnsan beden ve ruhtan ibarettir ve hem ruhun hemde bedenin giderilmesi gereken ihtiyaçları vardır. Bu yazımızda insanın ruhî ihtiyaçlarına değil, bedenî ihtiyaçlarını ele alacağız. İslami yaşamakla mukellef olan insan, bu dinin bir bölümünü yaşayarak diğer bir bölümünü gözardı edemez. Çünkü İslam dini bir bütündür ve hayatın her alanını kapsar. İslam dini sadece, ibadet, ahlak, yardımlaşma gibi sosyal konularda değil aynı zamanda hayatın bedenî ihtiyaçlarını karşılayacak olan cinsel hayatıda düzenler, cinsel yaşam ile ilgili emirler ve yasaklar getirir.

İslam’da Cinsel Eğitimin Önemi 

Toplum olarak konuşmaya çekindiğimiz, ayıp ve abes gördüğümüz bazı konular vardır ve cinsellikte bu konuların başında gelir. Ancak cinsellikta insan fıtratında olan ve hem öğrenilmesi hemde öğretilmesi gereken bir konudur. Özellikle erginlik çağına yaklaşan çocuklara cinsel yaşam ile ilgili bilgiler uygun bir dil ve üslup kullanılarak verilmelidir. Nasıl ki çocuklarımıza namaz oruç gibi farzları öğretiyoruz, cinsel yaşam ile ilgilide eğitim verilmelidir. Bu eğitim yerinde ve zamanında verilmediği taktirde sapkın fikirli nesiller yetişebilir ve toplum sağlığı bozulur. Allah’a kil olmanın gereği olarak nasıl ki, İslam dininin itikadî, iktisadî ve içtimaî kurallarına uyuyoruz, kulluğun sınırları içerisine giren cinsel yaşamla ilgili kuralları, emir ve yasaklarıda bilmek ve uygulamak zorundayız.

Cinsel yaşam ile ilgili emir yasakları bilmek ve uygulamak bizleri sadece dünya hayatının zorluklarından değil aynı zamanda cehennem azabındanda koruyacak olan kurallardır. Hem eyetlerden ve hadis-i şerifkerden bildiğimiz kadarı ile hemde hayatımızdaki tecrübelere dayanarak biliyoruz ki, insanı en çok günaha sürükleyen konuların en başında cinsellik gelmektedir. Toplumumuzda insanların nefsine hakim olamayarak günah işlediği ve bizleri en çok günaha sürükleyen konu cinselliktir. Bu nedenle cinsellikle ilgili emir ve yasakları iyi bilmek zorundayız.

Kur’an ve Sünnete Göre Cinsel Hayat

Müslüman bir kimsenin cinsel emir ve yasakları bilmesi hem dünya hem ahiret saadeti için gereklidir. Bu emir ve yasaklara uymak bizleri cehennem azabından koruyacaktır. Bu konuda Peygamber efendimiz (sav) söyle buyurmaktadır. ” (Ey müminler!) Kim bana iki uyluğu ve iki çenesi arasındaki dilini garanti verebilir ki,ben de ona cenneti garanti edeyim.”

Müslüman bir kimsenin cinsel konuları konuşmaktan utanması normaldir ve olması gerekende budur. Ancak bu utanma hissi bizleri cinsel emir ve yasakları öğrenmekten alıkoymanalıdır. Peygamber efendimiz ashabına itikadî, içtimaî ve diğer konuların yanısıra cinsel konulardada tavsiyelerde bulunmuş ,emir ve yasaklar konusunda bilgilendirmiştir. Ancak cinsel konuları konuşurken ima yolu ile kinayeli bir şekilde yani açıkça değilde üstü örtülü şekilde ashabına anlatmıştır.

Kadınlara Yaklaşmanın Haram Olduğu Durumlar

İnsan erkek ve kadın olarak çift yaratılmıştır. Kadın ve erkeğin bir arada bulunması, yaşaması ve cinsel münasebette bulunabilmesi için öncelikle nikah akdinin bulunması gerekir. Nikah akdi olmayan kadın ve erkeğin münasebette bulunması haramdır. Ancak nikah birlikteliği olanlar için cinsi münasebet helal olabilir. Kadın ve erkek evli olsa dahi cinsel ilişkide bulunmasının haram olduğu durumlar vardır. Bakara suresinin 222.ayetinde Allah Teala şöyle buyurmaktadır;

Rahman ve Rahîm olan Allah’ın adıyla..

Bakara suresi 222.ayet meali : ” ( Resulüm) Sana kadınların adet halini soruyorlar. De ki;  O rahatsızlık veren bir durumdur.Bu sebeple ay halinde kadınlardan uzak durun. Onlar tamamen temizleninceye kadar cinsî münasebette bulunmayın. Temizlendikten sonra Allah’ın izin verdiği şekilde onlara yaklaşın. Şüphesiz ki Allah tövbe edenleri sever, çokça temizlenenleri de sever.”

Kadınlar yaratılışları gereği ergenlik dönemlerinden itibaren ay hali dediğimiz bir rahatsızlık yaşarlar. Bu rahatsızlık dönemleri ayeti kerimeden de anlaşılacağı gibi sıkıntı ve rahatsızlık veren bir durumdur ve Allah Teala ay hali yaşayan kadınlarla cinsel münasebeti yasaklamıştır. Ay hali yaşayan kadınlarla cinsel münasebet haramdır. Ay hali yaşayan eşlerinizle cinsel ilişki dışında herhangi bir yasak ve kısıtlama yoktur.

Çıplaklık Haram Mı?

Ayet ve hadisler ışığında biliyoruz ki, melekler her daim insanın yanındadır. Bundan bağımsız olarak yine kadın ve erkek için avret yerleri belirlenmiş ve avret yerlerinin görünmesi dinen haram kılınmıştır. Bu yerlerin görünmesi çıplaklık olarak değerlendirilmiştir. Kendi evinizde tek başınıza olsanız dahi tamamen çıplak olmak caiz görülmemiştir çünkü insanın her zaman yanında bulunan melekler vardır. Peygamber efendimiz ‘in bir hadis-i şerifinde meleklerin sadece insan tuvalet ihtiyacını giderirken ve eşi ile cinsi münasebette bulunduğu esnada insanın yanından ayrıldıkları bildirilmiştir.

Şehvetle Birine Bakmak Haram Mı?

Yaratılış gereği erkeğin kadına, kadınında erkeğe karşı ilgisi vardır. Bir erkeğin kadına, kadınında erkeğe kalbinden şehvet hissi geçirerek bakması haramdır. Ancak bu durumlarda kişinin nefsine hakim olması ve bu hissi frenlemesi gerekir. Eğer bir kimse kendisine engel olamayacak derecece birine şehvet duyuyor ve kalbinden bunu geçiriyorsa Peygamber efendimiz o kişinin hemen gidip eşiyle cinsel münasebette bulunmasını tavsiye etmiştir. Çünkü bu şekilde cinsel arzuları dinecektir bu nedenle o kişinin eşine yaklaşması tavsiye edilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here