Rahman ve Rahîm olan Allah’ın adıyla..

İstihâre nedir? İstihare namazı nasıl kılınır? İstihâre duası anlamı nedir? İstihârede rüya görmek şart mı? İstihâreye kaç gün yatılır?

İstihâre Nedir?

İstihâre kelime olarak “hayırlı olanı istemek” anlamına gelir. İnsanlar hayatlarının bazı dönemlerinde önemli kararlar alırlar. Bazen de karar almakta zorlandığımız zamanlar olur. Bir seçim yapmak zorunda kaldığımız böyle zamanlarda hangi seçimin bizim için hayırlı olduğunu Allah Teâlâ’nın bize bildirmesi yada ilham etmesi için istihâreye yatarız.

Peygamber efendimiz zamanında Arap kabileleri bir seçim yapmak istediklerinde fal oklarına başvururlardı. Peygamber Efendimiz arapların bu adetini değiştirmiş ve ashâbına istihâreyi tavsiye etmiştir. İstihârenin hükmü menduptur.

İstihâre Nasıl Yapılır?

Peygamber efendimiz (sav) ashâbına ” biriniz bir iş yapmaya niyetlenince iki rekat namaz kılsın ve şöyle desin..” buyurarak istihare ve İstihâre duasını öğretmiştir.

İstihâre günün her saatinde yapılabilir ancak daha iyi konsantre olabilmek için genellikle gece yatmadan önce iki rekat namaz kılınır ve ardından İstihâre duası yapılarak uyunur.

Gece uyumadan abdest alıp iki rekat namaz kılınır. Namazın ilk rekatında fatiha’dan sonra kâfirûn suresi, ikinci rekatında fatiha’dan sonra ihlas suresi okunur. Namazın ardından İstihâre duası okunur ve dünya işleriyle meşgul olmadan uyunur.

İstihâre Duası

İstihâre Duası Anlamı

” Allah’ım! Sen bildiğin için hakkımda hayırlı olanı bana bildirmeni, kudretinle bana güç vermeni ve hayrın açıklanmasını senin fazl-ı kereminden isterim. Çünkü senin herşeye gücün yeter, benim ise yetmez. Sen herşeyi bilirsin, ben bilmem. Sen bütün gizli şeyleri en iyi bilensin.

Allah’ım! Sen bilirsin.. eğer bu iş benim dinim, yaşayışım, işimin sonucu dünyam ve ahiretim için hayırlı ise bunu bana takdîr eyle, onu bana kolaylaştır ve onu bana mübarek eyle.

Eğer bu iş benim dinim, yaşayışım, işimin sonucu dünyam ve ahiretim için kötü ise onu benden uzaklaştır, beni de ondan uzaklaştır. Hayırlı olanı bana takdîr et ve onunla beni hoşnut et.”

İstihâre yapılacak olan işin sonucunu ilâhi makama sormaktır. Bu itibarla istihare namazı kılınır ve ardından dua edilerek uyunur. İstihârenin sonucu ilk görülmez ise üç gün tekrarlanır. Yine görülmediği takdirde yedi gün tekrarlanır.

İstihârenin sonucu için uyumak yada rüya beklemek şart değildir. Kalbe ilham şeklinde de olumlu yada olumsuz hissedilebilir. Kişi üzerinde rahatlık ve farahlama hissediyorsa sonuç olumlu, daralma ve sıkıntı hissediyorsa olumsuzdur.

İstihâre Namazı Ne Zaman Kılınır?

Fıkıh terminolojisinde namaz kılmanın mekruh olduğu vakitler vardır. İstihâre namazı esasen bu üç vakit dışında kalan her zaman diliminde kılınabilir. Ancak genellikle gece uyumadan hemen önce kılınması tavsiye edilmiştir. Eğer İstihâre nedeni olan durumun iyi veya kötü olduğu kesin kabul görmüşse o konuda istihâre olmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here