Tesbih namazı, Tesbih namazı hükmü nedir? Tesbih namazı ne zaman kılınır? Tesbih namazı kaç rekat? Tesbih namazı ile ilgili hadis-i şerifler, Tesbih namazı nasıl kılınır, Tesbih namazını cemaatle kılmak şart mı? Tesbih namazında sehiv secdesi nasıl yapılır?

Namaz ibadeti hiç şüphesiz dinimiz İslam’ın en önemli ibadeti ve dinin direği olarak nitelenmiş bir ibadettir. Namaz ibadetide kendi içerisinde farz, vacip,sünnet ve nafile olarak ayrılmıştır. Farz,vacip,sünnet ve nafile namazların her birinin kendi içerisinde hikmetleri vardır. Bizler bu hikmetlerin bazılarını bize bildirildiği kadarını bilir, bazılarını  ise bilmeyiz. Bu hikmetlerin bazılarına ulaşabileceğimiz namazlardan biride Tesbih namazıdır.

Tesbih namazı kılınırken 300 defa ” Subhanellâhi vel hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhu vellâhu ekber” denilerek Allah Teâla tesbih edildiği için teşbih namazı olarak isimlendirilmiştir. Bu tesbihat her rekatta 75 kez olmak üzere 4 rekatta toplam 300 defa tekrarlanmış olur. Tesbih namazı 4 rekatlık bir namazdır. Bu 4 rekat istenirse ikişer rekat şeklinde toplam 4 rekat kılınabilir. Tesbih namazının kılınışı bizzat Hz.Peygamber (sav) tarafından amcası Hz.Abbas’a tarif etmiştir ve bizlerede hadis-i şerifler yolu ile ulaşmıştır. Peygamber efendimiz (sav) birgün amcası Hz.Abbas’a şöyle demiştir;

“Ey Amcacığım! Sana on faydası olan birşey söyleyeyim mi.Bunu yaptığında günahlarının ilki ve sonu, bilerek yada bilmeyerek, eskisi ve yenisi, küçük ve büyük günahların, açıktan veya gizli yaptığın on türlü  günahını Allah Teâla affeder.” diyerek Tesbih namazını amcası Hz.Abbas’a tarif etmiş, öğretmiş ve hikmetini söylemiştir. Bunun üzerine Hz.Abbas bu namazı hergün kılmaya güç yetiremeceğini söyleyince, Peygamber efendimiz (sav) “her gün kıamıyorsan, haftada bir, onada güç yetiremezsen ayda bir, o da olmazsa yılda bir, onuda yapamazsan bari ömürde bir defa kılman yeterlidir. ” buyurmuştur.

Hadis-i şeriftende anlaşacağı üzere tesbih namazını Peygamber efendimiz (sav) tavsiye  etmiş, günahların affı konusunda ihlasla kılındığında müslümanlara faydalı olacağı, 4 rekat olarak kılınacağı ve nasıl kılınacağını amcası Hz.Abbas’a tarif etmiştir. Kılındığı takdirde günahlarımıza kefaret olacağını ümit ederek kılmalıyız. Tesbih namazı kerâhet vakti dışında herhangi bir zamanda,cemaatle veya ferdî olarak kılınabilir. Tesbih namazı esnasında sehiv secdesi yapmayı gerektirecek bir durum hâsıl olursa, o zaman sehiv secdesi yapılır ancak ayrıca tesbihat yapılmaz.

Tesbih Namazı Nasıl Kılınır?

Bütün namazlarda olduğu gibi teşbih namazınada başlamadan önce abdest alınır. Abdestsiz hiç bir namaz olmaz. Tesbih namazında başlarken ” niyet ettim Allah rızası için tesbih namazı kılmaya ” diyerek niyet ettikten sonra iftitah tekbiri ile yani ” Allahu Ekber ” diyerek namaza başlamış oluruz.

1.Rekat: Tekbir alarak namaza başladıktan sonra Subhaneke duasını okuruz. Subhaneke duasından sonra 15 defa Subhanellâhi vel hamdü lillâhi velâ ilâhe illallâhu vellâhu ekber deriz. Ardımdan eûzü besmele ile Fatiha suresi ve ardından herhangi bir sûre okuruz. Sûreyi okuduktan sonra 10 defa yine aynı şekilde Subhanellâhi vel hamdü lillâhi velâ ilâhe illallâhu vellâhu ekber dedikten sonra Allahu Ekber diyerek rükûya gideriz. Rükûda üç defa Sübhâne Rabbiy-el azîm azim dedikten sonra yine 10 defa Subhanellâhi vel hamdü lillâhi velâ ilâhe illallâhu vellâhu ekber diyerek kıyama kalkarız. Ayakta yine 10 defa söyledikten sonra secdeye gideriz. Secdede 3 sefa Sübhâne Rabbiy-el âlâ dedikten sonra yine 10 defa, secdeden doğrulup oturumca 10 defa, ikinci secdede yine aynı şekilde 10 defa Subhanellâhi vel hamdü lillâhi velâ ilâhe illallâhu vellâhu ekber dedikten sonra ikinci rekat için Allahü Ekber diyerek tekbir alır ve ayağa kalkarız.

2.Rekat: 1. Rekâttan tekbir alarak ayağa kalkınca yani kıyama durulunca 15 defa Subhanellâhi vel hamdü lillâhi velâ ilâhe illallâhu vellâhu ekber deriz ve ardından Fatiha ve herhangi  bir sûre okuruz. Sûrenin ardıdan yine 10 defa tesbihat okuduktan sonra rükûya gideriz ve rükûda 10 defa, rükûdan doğrulunca 10 defa söyledikten sonra secdeye gideriz.1.secdede 10 defa, secdeden doğrulup oturunca 10 defa, 2.secdede 10 defa söyledikten sonra Allahü Ekber diyerek tekbir alır ve tahiyyat için oturruz ve salli, barik, ve Rabbenâ dualarını okuduktan sonra selam veririz.

Daha sonra aynı şekilde 2 rekat daha kılarız ve toplam 4 rekat teşbih namazı kılmış oluruz. Eğer istersek ilk iki rekatı kılınca selam vermeden 3,ve 4. rekatları kılarak tek bir selam ile 4 rekatlık tesbih namazını kılabiliriz. Bu kişinin tercihine bağlıdır. Eğer tesbih namazı cemaat ile kılınacak ise, cemaat tekbir alıp Sübhâneke duasını okuduktan sonra imamın kıraatine uyar. Cemaat ile kılınırken imam tesbihatı açıktan okur ve cemaatte dinler.

Bu şekilde her rekatında 75 defa ve toplamda 300 defa tesbihat okuyarak tesbih namazı edâ edilmiş olur. Günümüzde tesbih namazı genellikle Kadir gecesi gibi mübarek gün ve gecelerde cemaat ile birlikte kılınmaktadır. Tesbih namazı kılarken tesbihat sayılarını şaşırmakta tereddüt edenler namazın tertip ve adabını bozmayacak şekilde içinden veya parmak uçları ile saymalarında bir sakınca yoktur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here